Sylwetki iluzjonistów

DAVID COPPERFIELD

Urodził się 16 września 1956 roku w New Jersey. Prawdziwe nazwisko to David Seth Kotkin. Występy zaczął już w wieku 10 lat, jednak karierę zawodową rozpoczął mając lat 20. W 1968 został najmłodszym członkiem Stowarzyszenia Iluzjonistów Amerykańskich. Początkowo przyjął pseudonim "Davino", jednak zmienił go później na "David Copperfield". Copperfield łączy swoje pokazy z muzyką rokową (Phil Collins, Peter Gabriel), dzięki czemu każdy jego występ jest niepowtarzalny. W 1994 r David zrobił program telewizyjny dla CBS, będący podsumowaniem jego wcześniejszej przygody ze sceną. Według magazynu Forbes David w jednym tylko roku zarobił dzięki swym występom zawrotną sumę 55 milionów dolarów, co nie udało się do tej pory żadnemu innemu iluzjoniście. Copperfield ma niezwykły dar opowiadania. Łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz niesamowite poczucie humoru sprawiają, że jest on znany i lubiany na całym świecie.

2.     ROBERT HOUDIN

Urodził się w 1805 roku we Francji jako Jean Eugene Robert. Już od najmłodszych lat interesował się magią i wszystkim co było z nią związane. Ożenił się z kobietą nazwiskiem Houdin i wtedy to przyjął jej nazwisko. Zasłynął z tego, że jego występy cechowała prostota... sam ubrany elegancko we frak i kapelusz prezentował się wyśmienicie. Wykorzystując swoje umiejętności zegarmistrzowskie, sam zaczął konstruować maszyny potrzebne do wykonania poszczególnych trików. Jedną z największych sztuk tego artysty, było łapanie zębami pocisku z wygrawerowanymi przedtem inicjałami. Houdin zmarł w roku 1871 przeżywszy 66 lat.

3.     HOWARD THURSTON

Urodził się w 1869 roku, zmarł w 1936. Początku życia nie miał kolorowego... zaczynał jako drobny złodziejaszek, co niewątpliwie przyczyniło się do "wyrobienia" sprytu i zwinności. To skolei umożliwiło mu stanie się w przyszłości ekspertem w dziedzinie trików z monetami i kartami. Jedną z najsłynniejszych sztuk tegoż iluzjonisty była sztuka z lewitującą kulą. 

 4.     HARRY HOUDINI

Urodził się 6 kwietnia 1875 roku w Appletown w stanie Wisconsin. Na świecie zasłynął jako mistrz ucieczek i uwolnień. Bardzo często w występach na scenie towarzyszył mu jego brat (Hardeen), zarówno jako asystent, jak i iluzjonista. Początkowo jego kariera nie wyglądała kolorowo. Dopiero od roku 1898 można mówić o wzroście popularności tego artysty. Zmarł w 1926 roku w wyniku pęknięcia wyrostka robaczkowego.

5.     WALTER GIBSON

Był autorytetem w dziedzinie iluzji wśród artystów XX wieku. Zasłynął przede wszystkim z licznych publikacji literackich na tematy tejże sztuki. Mimo bogatego dorobku książkowego znajdował także czas na występy na scenie.

6.     DOUG HENNING

Iluzjonista współczesny, Kanadyjczyk. Zainteresował się sztuką iluzji już jako młody chłopak. Z czasem wypracował sobie swój własny styl występów. Był on niewątpliwie... prosty. Sztuczki magiczne wykonywał ubrany w jeansy i t-shirt. Sztuką, która przyniosła mu światową sławę, była specjalna odmiana zig zaga, nie prezentowana wcześniej przez żadnego z artystów. Występy zaprzestał na początku lat osiemdziesiątych.

7.     SIEGFRIED I ROY

Siegfried Fischbacker i Roy Horn spotkali się w 1960 roku. Wtedy to sztuką iluzji zajmował się sam Siegfried. Tak jednak zainteresował swymi występami młodego Roya, że postanowili stworzyć duet. Dziś można podziwiać ich nocne występy w Las Vegas, występują tak nieprzerwanie od 30 lat. Widowiska przez nich organizowane są z dużym rozmachem. Bardzo często do trików wykorzystywane są dzikie zwierzęta (tygrysy, pantery). Wszechobecna elektronika, lasery to wszystko sprawia niesamowite wrażenie.